V roce 2016 jsme otevřeli táborské centrum únikových her U Červeného koně v prostorách historického podzemí táborské radnice. Centrum budujeme, rozvíjíme a provozujeme na základě zkušeností z našeho působení v komunitě terénních šifrovacích her na kolech, na běžkách, v autech nebo pěšky, které aktivně hrajeme i pořádáme od roku 2007. Naší vizí je přiblížení netradičních zážitků širší veřejnosti v našem domovském kraji. Červený kůň je naše hobby ve volném čase a nabízíme ho dospělým i dětem.

Tomáš Kupsa, Ladislav Walla, Miloslav Brada a kolektiv

 

O táborském únikovém centru:

Když jsme před lety získali tajemnou část historického podzemí táborského starého města v jednom z nejstarších táborských domů, pustili jsme se ihned do přestavby zdejších prostor, abychom mohli původní restauraci nahradit naší první únikovou hrou. Také jsme zahájili průzkum rozsáhlých podzemních chodeb z husitských dob, které na přístupné prostory navazují a nebyly dříve využívány.

A právě zde jsme při průzkumu narazili na skutečný klenot. Objevili jsme tajnou podzemní chodbu a v ní, v prastaré truhle, dobovou husitskou kroniku. Začali jsme studovat tento jedinečný objev a zjistili jsme tak dosud neznámé skutečnosti z pohnuté historie doby husitské. Začetli jsme se do neuvěřitelných příběhů, které jsou spojeny přímo s místem našeho únikového centra. Dozvěděli jsme se, že zde měl vojenskou učebnu slavný husitský vojevůdce Jan Žižka. Vyučoval zde své bojovníky válečnému umění a při těchto lekcích ztratil právě zde nešťastnou náhodou jedno své oko. Působil zde i další slavný vojevůdce Prokop Holý, který zde ukryl svůj mocný kalich, pomocí jehož magické síly porážel nepřátelská vojska bez boje. Svou tajnou podzemní kapli zde měl i sám mistr Jan Hus. Docházel sem v dobách svého vyhnanství na nedalekém Kozím hrádku na tajná setkání se svými příznivci a v této prastaré kapli ukryl svůj odkaz dalším generacím.

Tento jedinečný historický objev tedy určil, že zdejší únikové hry musejí být bezpodmínečně zasvěceny velikánům doby husitské a jejich příběhům, které se musí dostat do povědomí široké veřejnosti. V našich únikových hrách se tak můžete vydat na cestu za ztraceným okem Jana Žižky, nebo se vypravit strojem času do dávné minulosti, objevit mocný husitský kalich Prokopa Holého, a nebo navštívit prastarou kapli mistra Jana Husa a pokusit se najít jeho odkaz.

Ať již se vydáte po stopách kteréhokoli příběhu, přejeme vám, ať máte bystrou mysl, zdatné ruce, zdoláte všechny překážky na vaší cestě a odneste si nezapomenutelné zážitky!